Markanın Yurtdışında Tescili

Marka hangi ülkede tescil edilmişse kural olarak o ülkede korunur. Bir başka değişle markası Türkiye’de tescilli bulunan kişi bu tescile dayanarak izni olmadan markasının kullanılmasına ancak Türkiye içinde engel olabilir. Ancak ayın işaret marka olarak birçok ülkede tescil edilirse tescil edildiği ülkelerin  hukuklarına göre korunabilir.

Yurtdışına ticaret yapan markaların ticaret yapılan ülkede tescili büyük önem taşımaktadır. Zira ticarete başlandıktan sonra o ülkede bulunan kişilerin markayı görüp başkasına ait markayı kendi adına tescil ettirmesi sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu tip durumlarda tescil başvurusu yapan/tescil alan kişilerin haksız tescillerine itiraz/ hükümsüzlük davası açmak için yerel avukatlar ve marka vekilleri devreye girmektedir. Bu tip uzun ve masraflı prosedürler o ülkeye ticareti de aksatabilmektedir. Bu nedenle, yurtdışı tescil başvurusunun yurtdışına ticaret başlanmadan yapılması tavsiye edilmektedir.

4M, markanızın yurtdışında da korunabilmesi için; Avrupa Birliği ve Madrid Protokolü gibi uluslar arası anlaşmalar kapsamında bağlantılı bulunduğu tecrübeli, yetkin ve güvenilir acenteler vasıtasıyla yurtdışı tescil başvurularınızı yapmakta ve sonuçlandırmaktadır.

FORMU DOLDURUN

SİZİ ARAYALIM

Sayın Himmet Öztürk; Teşekkür ederiz.
Uzmanlarımız sizinle temasa geçecektir.