İşte dünyanın en değerli 100 markası

Financial Times işbirliği ile bu yıl dördüncüsü yapılan `BRANDZ™ Top 100 En Güçlü Markalar Sıralaması`, dünyanın önde gelen pazar araştırması ve danışmanlık firmalarından Millward Brown tarafından açıklandı.
Google, gerçekleştirilen araştırmada dünyanın en değerli markası unvanını aldı. Dijital yaşam tarzının yaygınlaşması Google`ı yin e zirveye taşırken, aynı zamanda teknoloji sektörünün de lider markası yaptı.
BRANDZ™ sıralamasına dünyanın en değerli 100 markası arasına giren teknoloji firmaları değerlendirildiğinde, Google (100.039 milyon dolar) son 12 ayda marka değerini %16 yükselterek lider oldu. Marka değerini geçen yıla göre arttıran bir başka teknoloji devi olan Microsoft da (76.249 milyon dolar) ikinci sırada yer aldı. IBM (66.622 milyon dolar) ise üçüncülüğünü korurken, marka değerini 2007 yılına göre % 20 arttırdı.
İlk 3 markayı sırasıyla Apple(63.113 milyon dolar) ve Nokia(35.163 milyon dolar ) takip etti. Teknoloji markaları sıralamasında 14`üncü sıradan 6`ıncı sıraya yükselen BlackBerry(27.478 milyon dolar) marka değerinde gösterdiği %100`lük artışla Top 100 listesinin de 16`ncı sırasına oturdu.
Millward Brown Küresel CEO`su Eileen Campbell, sıralama ile ilgili şu yorumda bulundu: `Dünyanın en değerli markalarından biri olmak büyük bir başarı ve bu sıralamada yer alan tüm markaları kutluyoruz. Pazarlama harcamalarının her zaman olduğundan çok daha detaylı bir denetleme altında olduğu bir zamanda, bu sıralama pazarlamacıların, markanın işleri için yarattığı değeri tanımlamaları için bir yoldur`.
Millward Brown Türkiye Genel Müdürü Betül Khan, BRANDZ™ araştırmasının sonucunun ilk yüz marka liginde heyecanlı rekabetin sürdüğünü gösterdiğini belirterek, `Markalarına sürekli ve doğru pazarlama yatırımı yapan şirketler sürprizlerle karşılaşmıyorlar çünkü yaratılan tüketici değeri ve güçlü markalar, bu şirketlerin gelecekteki nakit akışını garanti altına alıyor` dedi.
Millward Brown araştırmanın uzmanı
Millward Brown (www.millwardbrown.com), dünyanın önde gelen araştırma kuruluşlarından biridir ve etkin reklam, pazarlama iletişimi, medya ve net marka değeri araştırmaları konusunda uzmandır.
Millward Brown, entegre bir takım doğrulanmış araştırma çözümleri kullanımı ile – hem niteliksel hem de niceliksel – müşterilerinin güçlü markalar ve hizmetler kurmasına yardım eder. Millward Brown, 48 ülkede 75`den çok ofise sahiptir.
İlave uygulamalar, Millward Brown`un Küresel Medya Uygulaması`nı (medya etkinlik birimi), Millward Brown Optimor`u (müşterilerin, markalarından ve pazarlama yatırımlarından geri dönüşlerin maksimize edilmesine odaklanır), Millward Brown Precis`i (Halkla İlişkiler ölçüm uygulaması) ve Dynamic Logic`i (dijital pazarlama etkinliğinde dünya lideri) kapsar. Millward Brown, WPP`nin anlayış, bilgi ve danışmanlık grubu olan Kantar`ın bir parçasıdır.
Rotahaber